احمدی میانجی: ادامه کار دادگستری ها بدون وجود شوراهای حل اختلاف غیر ممکن است. مظفری: در شوراهای حل اختلاف کرمانشاه مدیریت به معنای واقعی کلمه وجود دارد.

22 مهر ماه 1391 - 0 : 13


     نشست شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه به منظور بررسی عملکرد و مشکلات آنها با حضور حضرات حجج الاسلام و المسلمین احمدی میانجی رئیس شوراهای حل اختلاف کشور، مظفری رئیس کل دادگستری و معاونین و روسای دادگستری شهرستان ها برگزار شد.

     حضرت حجت الاسلام و المسلمین احمدی میانجی گفت: فلسفه شکل گیری شوراهای حل اختلاف کمک به دادگستری ها بود که در سال 81-80  میانگین رسیدگی به پرونده ها  به 18 ماه هم رسیده بود که البته هدف اصلی از ایجاد شوراها کمک به صلح و سازش در بین مردم بود که با گذشت زمان صلاحیت رای دادن نیز به آنها داده شد که این تا حدودی با رسالت اصلی شوراها منافات داشت.

     وی ادامه داد: در اوایل کار آیت ا... لاریجانی به حذف شوراهای حل اختلاف اعتقاد داشت که در نهایت با  بحث هایی که صورت گرفت  دستور به ابقا آبرومند و تقویت شوراها  دادند.

     رئیس شوراهای حل اختلاف با اعتقاد به ضرورت وجود شوراهای حل اختلاف بیان داشت: با توجه به شرایط ورودی پرونده دادگستری ها نمی توانند بدون وجود شوراهای حل اختلاف به کار خود ادامه دهند بنابراین باید بیش از پیش در جهت تقویت شوراها گام برداریم.

     احمدی میانجی افزود: در سه سال گذشته پالایشی خوبی از نظر شعب و نیروی انسانی در شوراها انجام شده است به نحوی که شعب شورا از 14700شعبه  به زیر 8000 شعبه رسیده است و با 38000 نفر عضو به کار خود ادامه می دهند.

     احمدی میانجی با اشاره به این که هدف اصلی در شوراها برقراری صلح و سازش است عنوان کرد: به طور کلی در آینده چنانچه پیش نویش آن در مجلس شورای اسلامی تصویب شود به صورت شوراهای حل اختلاف شماره 1 و 2 اداره خواهد شد که شماره یک فقط برای ایجاد صلح و سازش و در شماره 2 علاوه بر این ، رای نیز صادر خواهد شد که البته افراد عضو با شرایط خاص در هر کدام عضویت پیدا خواهند کرد.  وی تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در شوراها را 35 درصد برشمرد و گفت: باید تلاش کنیم این آمار را ارتقاء بخشیم و رسالت خود را که ایجاد صلح و سازش است کم رنگ نکنیم .

     رئیس شوراهای حل اختلاف عمده ترین مشکل کارکنان شوراها را استخدام و بیمه کارکنان دانست و گفت: در خصوص استخدام تلاش هایی صورت گرفته است و در مورد بیمه کارکنان نیز به زودی طرح یک فوریتی آن به مجلس ارائه خواهد شد که در صورت تصویب نهایی می شود.

     در ادامه این جلسه حضرت حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس کل دادگستری ضمن خیر مقدم گفت: در شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه مدیریت به معنای واقعی کلمه وجود دارد به گونه ای که کاملا" شکل اداری و رسمی به خود گرفته است .

     وی انگیزه و مدرک بالا را از امتیازات اعضاء شورا دانست وگفت: گاهی افراد با رتبه های بالا از لحاظ علمی و موقعیت اجتماعی و با کمترین توقع عضو می شوند که این نشان از انگیزه بالای آنها است که البته در این میان غالب افراد دارای مدرک کارشناسی به بالا هستند.

     مظفری ادامه داد: با توجه به پالایش و تعدیلی که صورت گرفت ، شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه کاملا از مسائل قومی و قبیله ای خارج شده است و امر شورا به صورت واقعی در اینجا رعایت می شود .

     در ادامه جبار تجری رئیس شوراهای حل اختلاف استان ضمن ارائه آماری از شوراها ادامه داد: در شوراهای حل اختلاف استان کرمانشاه هم اکنون 147 شعبه شهری ، 62 شعبه روستائی با 281 نفر مشغول فعالیت می باشند که ورودی پرونده ها در شش ماهه اول سال جاری 14204 فقره بوده است.

     روسای دادگستری شهرستان ها نیز هر یک مسائل و مشکلات حوزه تحت تصدی خود را در خصوص  شورا بیان و خواستار ارتفاع آن شدند.