تشكيل نخستين جلسه دادگاه پرونده موسوم به مكتب فرش،گليم و گبه كرمانشاهان

23 بهمن ماه 1396 - 0 : 12


تشكيل نخستين جلسه دادگاه پرونده موسوم به مكتب فرش،گليم و گبه كرمانشاهان.

دانيال هودرجي معاون رئيس كل دادگستري استان و سخنگوي اين پرونده بااعلام أين خبرگفت:

پس از ماهها كار شبانه روزي و تحقيقات ،دادسراي عمومي و انقلاب كرمانشاه باصدور قرار جلب به دادرسي وكيفرخواستي با عناوين سه گانه

١- مباشرت در اخلال در نظام اقتصادي كشور و حیف و میل اموال مردم

٢-مباشرت در كلاهبرداري  از طریق فریب مردم

٣-پولشويي

اين پرونده ي پرماجرارا در١٥٠  جلد و ١٢٢٠٠٠ صفحه روانه دادگاه كرد.

 

مطابق ابلاغ قبلي ،نخستين جلسه دادگاه در ساعت ٩ صبح روز ٩٦/١١/٢٣ به صورت علني باحضور متهمين ووكلاي ايشان و جمعي از شكات پرونده و وكلاي ايشان برگزارشد.

 

به سبب حجم بسيار زياد پرونده و تعدد عناوين مجرمانه آن، اولين جلسه دادگاه پس از تذكرات قانوني رئيس دادگاه و معرفي متهمين ، صرفا به قرائت ،تشريح و ذكر مصاديق عمليات هاي مجرمانه ي معنون در كيفرخواست اختصاص يافت.

ارايه كيفرخواست سه ونيم ساعت به طول انجاميد كه ادامه كار محكمه به  جلسه بعدي درروز ٢٤ بهمن موكول شد.

هودرجي ادامه داد:

 پرونده ي موصوف ١٣٠٠٠ شاكي دارد كه طبعا همه شكات و مالباختگان مايلند در جلسه دادگاه حضور داشته باشند اما به سبب فقدان امكان فيزيكي اين حجم از حضور ، دستگاه قضائي در رايزني با كانون وكلا و مشاورين ماده ١٨٧  تمهيدي انديشيده كه براي همه مالباختگان وكيل  معاضدتي معرفي شود كه بحمدالله اين موضوع بادقت كامل وتعرفه ١١٤ وكيل رايگان انجام يافته است. به همين دليل در متن ابلاغيه وقت رسيدگي به شكات عنوان شده است كه حضور ايشان اختياريست و علي رغم ملاحظه و غبطه اموال مردم توسط دستگاه قضا به جهت حضور اين وكلاي محترم نيز جاي هيچ گونه دغدغه و نگراني براي شكات از حيث حضور در جلسات دادرسي باقي نمانده است. وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا از سوي دادگاه،حضور نيافتن شكات به منزله انصراف آنها از پيگيري حقوق خود تلقي نميشود؟ گفت : مطلقا چنين شائبه اي مبناي قانوني ندارد و حضور وكلاي محترم اين عزيزان براي پيگيري روند محاكمه كفايت ميكند.

 

وي خاطرنشان ساخت علي رغم اين مساله و با وجود حضور وكلاي محترم مالباختگان ، دستگاه قضائي  اهتمام حداكثري ورزيدتا حتي الامكان تعدادي از شكات پرونده نيز در جلسات دادرسي حاضرشوند . كه درهمين راستا با پوشش صوتي تصويري در تمام سالنهاي  طبقات محاكم تجديدنظر استان و نيز پوشش صوتي در محوطه اين ساختمان، امكان حضور قريب به هزار نفر از اين عزيزان را در نخستين جلسه دادگاه فراهم ساخت. كه همين ميزان از حضور و تدابير مربوط به آن برگزاري  اين دادگاه را دركشور منحصر به فرد كرده است

 

.